Advertisement


Z kolei powstałeś...


    Stróże kojarzą się większości przyjezdnych z Centrum Rehabilitacyjno-Szkoleniowym, z Bartnikiem Sądeckim, stacją PKP... Ale jest jeszcze coś, co wyróżnia Stróże. Coś, co nierozerwalnie wiąże się z historią i ekonomią tej miejscowości – jest to kolej.

Image 


    W przeszłości to kolej, z wiadomych względów, decydowała o rozkwicie danej miejscowości. Być może nie miała aż takiego znaczenia jak na Dzikim Zachodzie, ale dzięki budowie linii kolejowej (już w 1876 roku jako część Kolei Transwersalnej) życie mieszkańców Stróż uległo znacznym przemianom. Wielu znalazło pracę bezpośrednio przy budowie linii, a następnie zostało zatrudnionych w późniejszej spółce PKP. Wkrótce ranga Stróż wzrosła wraz uczynieniem ich w 1884 roku stacją węzłową. Od tej pory przez tą niewielką stacyjkę przewijały się dosłownie tłumy podróżnych, jeśli porównamy ją do innych przystanków na trasie żelaznej kolei.

    Mijały lata, a życie w Stróżach kwitło, zwłaszcza, że Polskie Koleje Państwowe ciągle nabierały znaczenia. Doszło nawet do tego, że prawie 60% mieszkańców (w wieku produkcyjnym) należało do zacnego grona Kolejarzy. Wiązało się to nie tylko z pewnego rodzaju dumą - w końcu nawet pociągi expresowe zatrzymywały się (i nadal zatrzymują) na stacji Stróże, ale również z wymiernymi korzyściami. Trzeba przyznać, że posiadanie legitymacji kolejowej, która uprawniała do nieodpłatnych przejazdów na wszystkich liniach było olbrzymim plusem. Co więcej, najbliższej rodzinie pracownika kolei również przysługiwały takie same świadczenia. Nikogo więc nie dziwiło, że co drugi rodzic pracował na kolei.

    Taki stan rzeczy utrzymywał się przez długi czas. Niestety przemiany polityczne i gospodarcze powoli zaczęły wywierać negatywny wpływ na PKP. Coraz mniejsza liczba podróżujących koleją bez uprawnień kolejarskich, znacznie osłabiła dochody przedsiębiorstwa. W rezultacie rozpoczęto szeroko zakrojoną akcję oszczędzania. Coraz mniejszą wagę zaczęto przywiązywać do procesu modernizacji, wycofywano kolejne pociągi, a PKP została podzielona na spółki. W końcu zmiany zaczęły dotykać bezpośrednio samych pracowników.
Samo ograniczenie świadczeń kolejowych (obecnie rodziny kolejarskie mają 80% zniżki na przewozy kolejowe) okazało się niewystarczające. Sięgnięto po bardziej drastyczne środki by ratować spółkę. Cięcia etatów kolejarskich nadal mają miejsce, chociaż już nie na taką skalę. Niestety, proceder wycofywania połączeń nieustannie trwa. Tylko w kwietniu 2006 roku zlikwidowano 131 pociągów w województwie małopolskim i podkarpackim. Nie trudno się domyślić, że status Stróż znacznie na tym ucierpiał, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę wycofanie pociągów na linii Stróże-Jasło / Jasło-Stróże.

    Jednak, mimo narastających problemów, stacja węzłowa Stróże nadal świetnie sobie radzi - wystarczy rzucić na nią okiem: niedawno odrestaurowane, starannie wyłożone kostką perony zapraszają podróżnych, nowoczesne elektroniczne tablice informacyjne znacznie przewyższają „wiejskie” standardy, a bramki bezpieczeństwa jeszcze bardziej przywołują na myśl wielkomiejskie warunki.   Podsumowując, kolej była, jest i będzie integralną częścią wizerunku Stróż, chociaż może odrobinę niedocenianą.

Monika Obrzut 

 

Komentarze

komentarze
Ol, 2014-11-06 18:03

W Urzędowym Rozkładzie Jazdy z roku 1953, do którego przypadkiem dotarłem, widnieje bezpośrednie połączenie Zagórz - Jelenia Góra (i z powrotem). Zagórz przyjazd 10:44, odjazd 13:30; Jelenia Góra przyjazd 11:09, odjazd 13:28.

ja, 2013-07-28 17:40

No i co zostało? Stacja, puste kasy,bar.Chyba że i to sprzedadzą,Wilki i Koguty razem z panią Grażyną J.

Henryk, 2012-06-25 13:57

Moniko. Bardzo dobry tekst. Czytam i wspominam swoje młode lata gdy jeździłem do pobliskiej Szalowej na wakacje. W Stróżach albo przesiadka albo rozłączanie pociągów w kierunku Krynicy i Zagórza. Rzeczywiście stacja kolejowa tętniła życiem.Tym artykułem spowodowałaś, że będąc w tym roku w tych okolicach specjalnie zajrzę do Stróż na stację zobaczyć jak wygląda dzisiaj. Pozdrawiam.

ET21, 2012-03-13 07:29

Trzeba przywrócić połączenia Stróże-Jasło i dalej w Bieszczady (Zagórz). To jest mocno nienormalne, że ta linia nawet na wakacje zarasta trawą. Południe Podkarpacia ma przez Stróże najkrótsze połączenie z Krakowem i Śląskiem. To trzeba wykorzystać z pożytkiem dla Stróż.

fghb, 2010-08-04 15:55

Nie 7,50 tylko 1,89 zł. Skoro mały nie wiesz jak jest to lepiej nie pisz głupstw

asf, 2009-04-17 09:59

ulgi 50% dla uczacych sie !!!

mały, 2008-06-13 20:08

I 7,50 do N.Sącza

ja, 2008-04-01 19:20

A teraz zostało tylko powspominać jak to dobrze było!!!Nie zabrała nam tego wojna, stan wojenny a jedynie kto?SOLIDARNOŚĆ.Dzisiaj wstyd się do tego przyznać jak ktoś pracuje na PKP bo czy ona jeszcze jest?


 1 
Strona 1 z 1 ( 8 komentarze )

Wpisz komentarz poniżej.

* Podanie adresu e-mail nie jest obowiazkowe. Nie będzie on wyświetlany, jest widoczny tylko dla administratora

Sądecki Bartnik - Hotel