Advertisement


Krótkie wypady - przewodnik
     Stróże to doskonała baza wypadowa na jednodniowe wycieczki. Poza miejscami tak oczywistymi jak Szczawnica, Krynica, Piwniczna, Klimkówka czy Wysowa warto zobaczyć też miejsca i miejscowości mniej znane, ale nie mniej pełne uroku.

 

Rezerwat „Diable Skały” - Bukowiec

     Rezerwat ten położony jest na obszarze Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Wyróżniamy tam ciekawe formy skalne (skały piaskowe) jak baszty, grzyby, ściany, progi. Warte uwagi są unikatowe jaskinie, w których chronią się różne gatunki nietoperzy(m.in. bardzo rzadko spotykany podkowiec mały). Na szczególną uwagę zasługuje druga co do wielkości w Karpatach jaskinia szczelinowa „Diabla dziura” (ok.320 m), kilkunastometrowa jaskinia „Diabeł” (wg podań Diabeł niósł ją z Węgier, a upuściwszy nad Bukowcem zapadł się pod ziemię) oraz skała „Kapa”.Według miejscowego podania w skałach rezerwatu ukrywali się Arianie, a znajdujące się w sąsiedztwie rezerwatów źródełka: "Zdrowa Woda" i "Gośćcowa Woda", miały służyć prześladowanym Arianom za chrzcielnicę. Będąc w Bukowcu warto zwiedzić również drewniany, zabytkowy Kościółek.
Więcej informacji na stronie www.bukowiec.info
Dojazd samochodem: Stróże – Wilczyska – Korzenna - Bukowiec.

 

Rezerwat „Skamieniałe Miasto” - Ciężkowice

     Skamieniałe Miasto o powierzchni ok. 15 ha jest rezerwatem przyrody nieożywionej w skład, którego wchodzi zespól skal z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego o fantastycznych kształtach przypominających kościół, ratusz, itp. Wg legend skały te są pozostałością miasta skamieniałego z powodu złamania prawa gościnności lub, w innej wersji, z powodu rozwiązłości jego mieszkańców.
Najlepiej zwiedzać Skamieniałe Miasto wyruszając z parkingu i kierując się wzdłuż niebieskiego szlaku. Poza wspaniałymi skałkami warto odwiedzić też Wąwóz Czarownic - długi na około 70m z wąskim dnem i licznymi progami skalnymi, zamknięty z jednej strony kaskadą wodną o wysokości ok. 10 m, utworzoną przez wodę płynącego strumienia, która w zimie tworzy fantastyczną lodową ścianę.
Więcej informacji na stronie www.ciezkowice.pl
Dojazd samochodem lub pociągiem ze Stróż w kierunku Tarnowa.

 

„Beskidzkie Morskie Oko” - Szymbark
 
     Morskie Oko jest jednym z największych (ok. 50 x 20 m) w polskich Karpatach fliszowych jezior osuwiskowych. To osobliwe, nieco tajemnicze i pełne niesamowitego uroku jeziorko zlokalizowane jest w Szymbarku, na zboczu Maślanej Góry, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody Jelenia Góra. Dojście możliwe jest zarówno od strony Szymbarku szlakiem Szymbark-Łęgi – Maślana Góra (do Szymbarku najlepiej dojechać samochodem lub autobusem relacji Grybów – Gorlice) jak i ze Stróż przez Wyskitną Szlakiem im. Wincentego Pola (po drodze napotkamy Źródełko św. Jana)
Morskie Oko najlepiej odwiedzić jesienią lub wiosną gdyż w lecie częściowo a czasem nawet całkowicie wysycha.

 

Góra Jaworze - Ptaszkowa

     Jest to zalesiony szczyt o wysokości (882 m.n.p.m.) z wybudowaną niedawno wieżą widokową, z której rozciąga się przepiękny widok na pasma Beskidu Sądeckiego, Niskiego i Pogórza, a przy dobrej widoczności - Karpat Wschodnich, Beskidu Śląskiego, Żywieckiego oraz Tatr. Miejsce to dwukrotnie odwiedził Karol Wojtyła w swoich wycieczkach, stąd trasę możemy teraz pokonać żółtym Papieskim Szlakiem (pokrywa się on z niebieskim). Szlak żółty rozpoczyna się przy kościele w Ptaszkowej (kościół z 1555r; w 2005 roku postawiono kamienny pomnik klęczącego papieża obok krzyża misyjnego z 1913 roku), a kończy w Krynicy.
Najdogodniejszy dojazd ze Stróż w okolice kościoła w Ptaszkowej jest samochodem lub PKP w kierunku Nowego Sącza.) 

 

Góra Chełm

     Jest to wznoszący się nad Grybowem, zalesiony szczyt o wysokości 780 m n.p.m i stromych zboczach. Nie ma walorów widokowych. Znajduje się na nim przekaźnik radiowy. Wybierając się na tą górę warto zwrócić uwagę na pochodzący z 1934r Kościół na Podchełmiu oraz pomnik Bohaterów Ziemi Grybowskiej z lat 1939 – 1945. Dojazd do Grybowa samochodem, oraz komunikacją PKP, PKS i BusRosochatka - Ptaszkowa

     Wznoszący się nad Ptaszkową szczyt o wysokości 753m.npm. Kiedyś można było odnaleźć tam ruiny prastarej budowli. Dziś znajduje się na tym miejscu metalowy krzyż, który w 1982 roku postawili mieszkańcy sąsiedniej wsi Krużlowa. Najdogodniejszy dojazd w okolice Rosochatki ze Stróż jest samochodem oraz komunikacją PKS i Bus w kierunku Nowego Sącza) – przystanek w Ptaszkowej.

 

Kamianna

     Niewielka malownicza miejscowość słynąca z pszczelarstwa i apiterapii, którą „odkrył” i rozsławił ks. dr Henryk Ostach. Obecnie główną atrakcję turystyczną stanowi pasieka Barć (możliwość obserwacji pszczelej rodziny w „szklanym ulu”), oraz położona na północnych stokach Okrągłej Górki stacja narciarska z trzema wyciągami.
Dojazd samochodem ok. 4 km w bok od trasy Grybów – Krynica lub autobusem PKS z Grybowa.

 

decki Park Etnograficzny

     Jest to największe muzeum na wolnym powietrzu w Małopolsce. Zajmuje obszar ok. 20ha i prezentuje dawną zabudowę Lachów Sądeckich, zachodnią część Pogórzan, Górali Sądeckich i Łemków Nadpopradzkich. Na terenie skansenu zobaczymy 68 obiektów, zgrupowanych w kilkunastu zespołach oraz amfiteatr leśny. Jest 9 wielobudynkowych zagród chłopskich, 4 zagrody jednobudynkowe, XVII- wieczny dwór szlachecki, (z unikalną polichromią we wnętrzach), folwark dworski, XVIII-wieczne obiekty sakralne: kościół rzymskokatolicki, cerkiew greckokatolicka (z XIX-wieczną plebanią) , zbór protestancki, szkoła ludowa, osada Cyganów Karpackich, kuźnia, olejarnia, wiatraki itp. W większości obiektów zwiedzimy również ich wnętrza, możemy też zobaczyć wystawy "Izba weselna" i "Maziarstwo łemkowskie".
     W sezonie(maj - październik) Park czynny jest codziennie za wyjątkiem poniedziałku w godz. 9-17, poza sezonem zaprasza od poniedziałku do piątku w godz. 10-14 (sob-niedz nieczynne). W soboty wstęp wolny.
Kontakt: Sądecki Park Etnograficzny Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu ul. Wieniawy-Długoszowskiego 83b, tel. 018 441-44-12, 441-81-91

 

Kościół parafialny pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Szalowej

     Warty uwagi jest ołtarz główny późnobarokowy z dekoracją rokokową z około połowy XVIII w., a także: chrzcielnica z czarnego marmuru, barokowa z XVIII w., liczne obrazy i rzeźby z XVIII w.
Po stronie południowo-zachodniej w ogrodzeniu znajduje się murowana dzwonnica z arkadowymi wykrojeniami na zawieszenie dzwonów, zbudowana na początku XIX w.
Dojazd ze Stróż samochodem, komunikacją PKS lub Bus oraz rowerem (ok 6km).

 

Kościół parafialny Św. Andrzeja z XVl w w Polnej

     Kościół ten jest obiektem na Szlaku Architektury Drewnianej. W prezbiterium znajduje się polichromia figuralna z XVl w. ze scenami Męki Pańskiej oraz postaciami świętych, w tym dwie nadnaturalnej wielkości - świętych Piotra i Pawła. W ołtarzu głównym z XVIII w. obrazy: Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI w. i św. Andrzeja z XVIII w. Warta uwagi jest Ambona z XVIII w., oraz chrzcielnica i kropielnica z XVI w. Przed Kościołem samodzielna dzwonnica z trzema dzwonami. Dojazd ze Stróż samochodem, komunikacją PKS lub Bus, a najlepiej rowerem lub spacerkiem (ok 3km).

 

Komentarze

komentarze
MATRIX, 2010-02-24 19:16

Moim zdaniem warto zwiedzać te okolice:)

Podróżnik, 2009-11-08 21:19

Kościół parafialny pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Szalowej jest rzeczywiście piękny. Z zewnątrz nie wyróżnia się niczym specjalnym, ale wewnątrz kryje piękny barokowo-rokokowy wystrój. Kilka zdjęć z kościoła można znaleźć tutaj: [w-droge.pl]

ffnqjqyby, 2009-06-19 08:34

c3t6Hn euxlxztwocoe, wwnhaztvnkuv, [link=http://wtzwzpnggaph.com/]wtzwzpnggaph[/link], [zxgbaapelzvz.com]

dfflqrwvh, 2009-06-18 23:14

IuskXu asuiiwwbdmyn, dapgeunfvnwq, [link=http://raslzqlscwgv.com/]raslzqlscwgv[/link], [pvpthzefcoat.com]

kqwdtm, 2009-06-09 21:28

IJhSXs lbqdxojdrcay, vgaqosjjelnk, [link=http://mlieorroqxmf.com/]mlieorroqxmf[/link], [qkbielpyqilj.com]

tmjtyrxcbo, 2009-06-02 11:15

pYN6TB iqhjkfflzjil, miowvrlikfpe, [link=http://aocrjwzqgxkj.com/]aocrjwzqgxkj[/link], [obhqzljxijth.com]

pdgbdcqvrd, 2009-05-27 20:18

xqF1Sd zaropzpkfcyi, ughaersfowoq, [link=http://fwivgbelrrpe.com/]fwivgbelrrpe[/link], [ndtwuuptmluy.com]

Krzysiek, 2008-10-02 20:03

Tu nie ma mowy jeszcze o jednej atrakcji na obrzeżach Stróż; Muzeum-Skansen BARTNIK SĄDECKI. Warto zobaczyć tu wspaniałe ule, rzeżby ludowe, a także strusie, kozy czy koniki wołoskie, przy okazji tanio kupić miody z tutejszej pasieki, szczególnie takie jak miód rzepakowy, spadziowy czy pyłek kwiatowy a nawet pierzge!!! Mniam.........

Krzysiek, 2008-09-28 17:53

Miałem okazje podziwiać Beskidzkie Morskie Oko ukryte w lesie na stokach rezerwatu Jelenia Góra, jest piękne i taka zielona woda, choć zanieczyszczone troche.Podziwiałem też panorame z wieży widokowej na Jaworzej, śliczny widok, wieża ma ponad 20 metrów wysokości i jeszcze 9 metrów krzyż na jej koronie. Polecam tylko w słoneczne dni bo jesienią często chmury i mgły, więc nasz trud dojściowy ze stacji kol. Ptaszkowa nadaremny będzie, dojście ok. 1,5-2 godziny niebieskim szlakiem.


 1 
Strona 1 z 1 ( 9 komentarze )

Wpisz komentarz poniżej.

* Podanie adresu e-mail nie jest obowiazkowe. Nie będzie on wyświetlany, jest widoczny tylko dla administratora

Sądecki Bartnik - Hotel