Advertisement


Kim był Frederick Sheady?
Pomnik pod szkołą wielu z nas mija codziennie ale czy odpowiedzielibyśmy na pytanie: kogo on upamiętnia?

Na tablicy znajdują się cztery nazwiska:
  • Stanisław Dywan
  • Józef Majocha
  • Frederick Sheady
  • Tułecki Zygmunt
Zastanowić może angielskie nazwisko Frederick Sheady ps. Alliant.  W licznych opracowaniach można znaleźć o nim zaledwie wzmianki.

Historię tego brytyjskiego żołnierza postanowił wyjaśnić p. Marcin Gryboś. Wiele miesięcy poszukiwań i gromadzenia materiałów zaowocowało niezwykłym opracowaniem. Co sprawiło, że zainteresował się tym tematem?

"W styczniu 2016 roku mój kolega Jacek zadał mi pytanie, kim był i skąd się wziął Anglik, którego nazwisko wyryte jest na pomniku w Stróżach. Przypomniałem sobie książkę o partyzantach, którą kiedyś czytałem, „Kryptonim "Nadleśnictwo 14"", przejrzałem ją i niestety w tej książce nie było wiele informacji. Postanowiłem poszukać odpowiedzi na to pytanie w internecie. Natrafiłem na forum internetowe, gdzie Sandra Wilson poszukiwała wiadomości o Fredericku Sheady. Tak zaczęły się moje poszukiwania informacji o Fredericku Sheady, a to opracowanie jest próbą wyjaśnienia jego losu" - opowiada autor.

Zachęcamy do zapoznania się z tą niezwykłą historią. Osoby, które mogłyby przyczynić się do uszczegółowienia pewnych faktów, które chciałyby podzielić się z autorem swoją wiedzą, fotografiami czy wspomnieniami zachęcamy do kontaktu poprzez nasz email Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć - wszystkie wiadomości przekażemy p. Marcinowi.

Pełne opracowanie w wersji .pdf poniżej:

Frederick Sheady ps. „Aliant” (.pdf) » 

Komentarze

komentarze
Mati, 2018-07-15 12:58

Wspaniły rys historii. Warto przeczytać.

Jacek, 2017-03-03 21:19

Jeszcze raz gratulacje za wytrwałość w poszukiwaniach.

kropek, 2017-03-02 18:49

Podziwiam za wytrwałość! Bardzo ciekawe opracowanie.


 1 
Strona 1 z 1 ( 3 komentarze )

Wpisz komentarz poniżej.

* Podanie adresu e-mail nie jest obowiazkowe. Nie będzie on wyświetlany, jest widoczny tylko dla administratora

Sądecki Bartnik - Hotel