Advertisement


Wszyscy musimy chcieć

Magdalena Tarasek, Sabina Jasińska
Gimnazjum w Stróżach, kl. 1

 

„Wszyscy musimy chcieć - jest to warunek powodzenia procesu Integracji w naszym Przedszkolu” - tak brzmi pełne hasło Przedszkola Integracyjnego im. Fundacji Polsat w Stróżach.

Zastanówmy się jednak:

  • co to znaczy INTEGRACJA,
  • na czym ONA polega,
  • w jakich formach pracy jest widoczna?

Według Słownika wyrazów obcych i trudnych integracja to: „łączenie się jakiś osób, grup(…) tworzenie z nich jednego, jednolitego organizmu, zespolenie się(…).”

Jak jest w przypadku integracyjnego przedszkola w Stróżach?

Wchodząc za bramę placówki widzimy plac zabaw: huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele. Już na wstępie dostrzegamy zjednoczenie przedszkolaków, które wesoło i radośnie spędzają czas na świeżym powietrzu.

Integracja w Przedszkolu to tworzenie oddziałów, w których są dzieci zdrowe i dzieci z dysfunkcjami. Obecnie stworzone są cztery „drużyny”. W każdej z nich jest 25 dzieci w tym 5 niepełnosprawnych.

W Przedszkolu tworzone są warunki sprzyjające indywidualnemu rozwojowi dziecka poprzez usprawnienie psychiczne i fizyczne.

Zadaniem nauczycieli jest przygotowanie ich do dalszego życia.

Dzieciaki mają między innymi zajęcia plastyczne i muzyczne, uczestniczą w muzykoterapii, plastyko terapii, dogoterapii, hipoterapii, terapii wodnej. Organizowane są również dla nich zajęcia w sali polisensorycznej, dzieci mogą korzystać z suchego basenu- kształtują i rozwijają przez to swoje zmysły.

W przedszkolu dzieci nie tylko rozwijają się fizycznie, ale także uczą się tolerancji, kultury osobistej, pracują nad swoimi emocjami. Dzieci niepełnosprawne kształcą w sobie siłę, która pozwala im na normalne życie, nie czują się gorsze od innych. Podczas spożywania wspólnych posiłków, zabawy, nauki przedszkolaki integrują się. Dzieci zdrowe uczą się od niepełnoprawnych pokory, pogodzenia z trudnymi sytuacjami. Te z dysfunkcjami natomiast wiedzą, że każdy jest równy i nie ma osób gorszych.

Pytając rodziców o zadowolenie z pobytu dziecka w przedszkolu, odpowiedzi były pozytywne. Opiekunowie bardzo cieszą się, że ich pociechy rozwijają się i mają bardzo dobrą opiekę ze strony wychowawców i pracowników. Przedszkole nie tylko wspiera rodziców, ale także pomaga i doradza.

 „- Uśmiech dziecka, jego sukces - to daje radość życia, sens tej pracy” - powiedziała jedna z Pań nauczycielek. 

Dręczy cię dezycja, gdzie wysłać swoją pociechę w wieku od 2 do 6 lat? Znalazłeś rozwiązanie!!! Fachowa opieka, integracja z innymi dziećmi, profesjonalne zajęcia - a to wszystko w Niepublicznym Przedszkolu im. Fundacji Polsat w Stróżach.; )

 

 

 

 

 

Komentarze

komentarze

Jeszcze nie ma komentarzy do tego artykułu...Strona 1 z 0 ( 0 komentarze )

Wpisz komentarz poniżej.

* Podanie adresu e-mail nie jest obowiazkowe. Nie będzie on wyświetlany, jest widoczny tylko dla administratora

Sądecki Bartnik - Hotel