Advertisement


Wspomnienia mojej babci z czasów II wojny światowej-Wojnarowa

Katarzyna Witek
Gimnazjum w Stróżach, kl. 1a

Chcąc pogłębić swoją wiedzę na temat II wojny światowej przeprowadziłam wywiad z moją babcią, która gdy wybuchła wojna miała zaledwie kilka lat.

Babciu ile miałaś lat, kiedy wybuchła II wojna światowa i od kogo się dowiedziałaś że ona wybuchła?

Byłam jeszcze dzieckiem, lecz tą wielką tragedię doskonale pamiętam. Sama się domyśliłam, że zaczyna się coś dziać, bo samoloty bardzo często i nisko latały nad domami, a w oddali słychać było wystrzały i ogromny huk. Moje przypuszczenia były trafne
i potwierdzone przez rodziców.

Jak wyglądało wasze życie codzienne podczas wojny?

Pamiętam ogromną biedę, wszystkiego brakowało. Jedliśmy to co było w domu - makaron z mlekiem, ziemniaki, pieczony chleb,
o mięsie można było tylko pomarzyć…

A jak Niemcy i Rosjanie zachowywali się w stosunku do Polaków?

Niemcy, gdy kopali obok naszego domu dekonki*, to czasami przychodzili do nas, lecz nie byli agresywni. Widzieli, że nas było aż dziewięcioro w domu, więc czasami przynosili nam marmoladę, cukierki, sacharynę*. Zaś Rosjanie mieli bardzo dobre wyposażenie, tylko nie byli już dla ludzi tacy dobrzy, samych zaś Niemców traktowali bardzo wrogo. Ja osobiście wolałam Niemców.

Jakie masz najgorsze wspomnienie z czasów wojny?

W pamięci została mi straszna strzelanina. Niemcy uciekali okopami
i zaporą, którą można było przejść na drugą stronę rzeki. Ludzie uciekali do lasu, każdy krył się w piwnicach, aby przeżyć. Strach ogarniał każdego z nas.

Czy widziałaś śmierć człowieka?

Ja nie widziałam, ale mój tata razem z sąsiadem pochowali dwóch Niemców we wskazanym przez Rosjan miejscu.

W jaki sposób pomagaliście sobie w sąsiedztwie?

My, dzieci w ogóle nie wychodziliśmy z domu, bo każdy się bał. Nawet nie mogliśmy się kontaktować, bo nie było przecież telefonów. Każdy radził sobie jak mógł.

Jak wspominasz czasy II wojny światowej?

Nie chciałabym jeszcze raz przeżyć takiej ogromniej tragedii. Strach nawet pomyśleć… Bardzo baliśmy się, że Niemcy czy później Rosjanie zniszczą nasz dom albo – co gorsza – nas rozstrzelają .

Jak w Wojnarowej wyglądał koniec wojny?

Rosjanie chcąc pozabijać wszystkich Niemców, chodzili po domach, budynkach gospodarczych i szukali ukrywających się wrogów. Ludzie chcąc przeżyć, nie protestowali i pozwalali na te przeszukania.

Jakie refleksje przekazałabyś młodym ludziom, jako osoba, która przeżyła II wojnę światową?

Jedyną wskazówką jest tylko to, żeby nie doprowadzić do takiego stanu, żeby w Polsce wybuchła następna wojna . Gdy patrzę, co się dzieje teraz na świecie, np. w Libii, to płakać mi się chce – przypominają mi się właśnie czasy wojny… Wydaje mi się jednak, że ktoś, kto wojny nie przeżył, nie zrozumie, co to za tragedia…

Tłumaczenia:
* Dekonki –to były tak zwane okopy, rowy w których kryli się żołnierze.
* Sacharyna-był to cukier przeznaczony do herbaty.

 

 

 

 

 

Komentarze

komentarze
ola, 2016-09-14 16:22

bardzo dziękuję . przyda mi się :)

Anastazja, 2016-01-13 16:26

Przyda mi się :) Trochę go przerobiłam ale mam nadzieję że nie dostane 1-jedynki za ściąganie z internetu ;) Naprawdę dzięki za to że ten wywiad udostępniłaś :D

ja xd, 2015-12-30 13:57

Super :) Dzięki za pomoc... akurat mam take zadanko. A tak poza tym - świetnie piszesz ( świetna będzie z cb dziennikarka :D Pozdrawiam ...

Mariaa1, 2014-02-26 18:36

Dokładnie tacy ludzie to skarbnica wiedzy. Jestem bardzo zainteresowana tematem II wojny światowej i też postanowiłam gromadzić wspomnienia osób, które przeżyły drugą wojnę światową. Wspomnienia owych osób można znaleźć na moim blogu [drugawojnaswiatowawspomnienia.blogspot.com]

Marek, 2012-10-08 07:52

Tacy ludzie są skarbnicą wiedzy która nigdzie nie została spisana.Wspaniale że postanowiłaś opublikować ten wywiad i jest to dobra decyzja że próbujesz sprostać tak trudnemu zadaniu jak poszukiwanie prawdy o II WŚ.Musisz jednak trochę popracować nad metodą zadawania pytań.Prawidłowe ich formułowanie i większe przemyślenia pozwolą ci odpowiednio pytać a otrzymasz wyczerpujące odpowiedzi Pozdrawiam i życze dalszych sukcesów.

Damianv95, 2012-09-17 12:30

ktos zna moze Thekinia???
Jak tak pisac na 125!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Damianv95, 2012-09-17 12:28

to jest super podoba mi sie lubie rozmawiaco wojne!!!!!!!!

Damianv95, 2012-09-17 12:26

kto gra w minecraft???

Damianv95, 2012-09-17 12:25

POdoba sie mi

paulinka, 2012-05-29 08:40

bardzo masie podoba ten wywiad pewnie chcesz zostac dziennikarka


pozdrawiam!

Wiki, 2012-03-05 11:07

Ja też się postaram popytać mich bliskich . Myśle , że też o niej coś napiszę.

Wiki, 2012-03-05 11:06

Bardzo lubię jak ktoś opowiada mi owojnie. Mogę się dowiedzieć jak naprawdę wyglądała i jak sobie ludzie radzili. O wojnie czytam bardzo wiele książek oraz oglądam wiele fimów. Zachęcam was jeżeli macie kogoś z rodziny , który porzeżyl II wojnę światową . To WARTO z tą osobą porozmawiać .

Piotrek, 2011-10-18 17:05

Bardzo potrzebne jest prowadzenie takich rozmów ze starszymi osobami. Zachowanie pamięci II wojny światowej powinno być naszym obowiązkiem i celem.
Jestem zainteresowany przeczytaniem kolejnego takiego wywiadu. Piotrek z Tuchowa


 1 
Strona 1 z 1 ( 13 komentarze )

Wpisz komentarz poniżej.

* Podanie adresu e-mail nie jest obowiazkowe. Nie będzie on wyświetlany, jest widoczny tylko dla administratora

Sądecki Bartnik - Hotel