Advertisement


Parafia Stróże
 
Rzymskokatolicka Parafia Najświętszej Marii Panny Królowej Polski

Stróże 38
33-331 STRÓŻE
tel. +48 (0-18) 445 18 87
e-mail: Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Strona Parafii: www.stroze.parafia.info.pl

Duszpasterze:

Ks. Proboszcz Stanisław Betlej
Ks. Wikariusz Włodzimierz Chwałek
Ks. Wikariusz Szymon Ćwik

Kościół parafialny w Stróżach

Kościół w Stróżach


Odpust parafialny: 3 maja


Parafia Stróże powstała w 1928r. poprzez wyłączenie jej z parafii Wilczyska. Budowa kościoła, według projektu architekta Adolfa Juliusza Stopfa, rozpoczęła się w 1917r. Kościół został konsekrowany 31 maja 1930 roku przez Ks. Biskupa Leona Wałęgę.

Kościół parafialny to budowla neogotycka z cegły, kryta dachówką i blachą. Jest to budynek jednonawowy, z węższym prezbiterium i dwiema kaplicami po bokach nawy. Dachy siodłowe, nad nawą wieżyczka na sygnaturkę a na wieży hełm w kształcie iglicy. Wewnątrz widzimy sklepienia neogotyckie oraz figuralną i ornamentalną polichromię.

W latach 1968 – 1971 przeprowadzono kapitalny remont kościoła łącznie z nowym wystrojem wnętrza. W 1970r. wykonano polichromię wg. projektu St. Szmuca. Ołtarz „twarzą do wiernych” kamienny, wolnostojący oraz ambona i kamienna chrzcielnica wg. projektu prof. M. Stobierskiego. Droga krzyżowa wykonana techniką sgraffito. W kaplicach ołtarze neogotyckie, w nich rzeźby: M.B. z Dzieciątkiem i św. Antoni wykonane w 1960 roku. Trzy dzwony odlane w 1973 roku.

Przy parafii działają: Akcja Katolicka, Caritas, grupa modlitewna o. Pio, ministranci, lektorzy, schola, Służba Maryjna, Ognisko Misyjne Dzieci oraz 20 róż różańcowych.

 
Sądecki Bartnik - Hotel