Advertisement


1 proc. podatku Małopolan ma siłę ponad 8 mln złotych

8,7 mln - tyle pieniędzy przekazali na razie Małopolanie organizacjom pożytku publicznego

8,5 mln - tyle pieniędzy przekazali na razie Mazowszanie organizacjom pożytku publicznego. A województwo mazowiecke liczy blisko 2 mln więcej mieszkańców niż Małopolska

Jako pierwsi podajemy dane "akcji 1 procent". Ułatwienie procedur dało świetny efekt.
Gdy państwo nam nie przeszkadza, potrafimy być hojni. W tym roku, po uproszczeniu procedur przekazywania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego, do małopolskich stowarzyszeń i fundacji trafi kwota kilkunastokrotnie większa niż rok wcześniej.

Pierwsze zestawienie wpłat na cele charytatywne Ministerstwo Finansów opublikuje dopiero w czerwcu, ale "Polska - Gazeta Krakowska" dotarła już do danych z Małopolski. Do 30 kwietnia urzędy skarbowe w naszym województwie przyjęły ponad 172 tys. wniosków o odprowadzenie na rzecz stowarzyszeń i fundacji 1 proc. podatku. To sześciokrotnie więcej niż w roku ubiegłym.

Imponująca jest również kwota pieniędzy, jakie otrzymają organizacje z Małopolski - to prawie 8 mln 700 tys. zł. Rok temu Małopolanie przekazali organizacjom pożytku publicznego ok. 310 tys. zł ze swoich podatków. - Wpłat na pewno będzie jeszcze więcej, bo na razie dysponujemy danymi dotyczącymi 85-90 proc. wszystkich podatników w Małopolsce. Nie zostały uwzględnione zeznania, które wpłynęły do urzędów skarbowych pocztą w maju oraz czekające na wprowadzenie - mówi Magdalena Kobos, rzeczniczka Izby Skarbowej w Krakowie. - Jednak już dziś można śmiało powiedzieć, że w tym roku zdecydowanie więcej osób skorzystało z prawa decydowania o tym, gdzie trafi część ich pieniędzy.

Komu pomagaliśmy najchętniej? W Małopolsce najwięcej osób zdecydowało się oddać pieniądze Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", pomagającej osobom niepełnosprawnym. Na razie nie wiadomo, ile dokładnie wynosi kwota, którą otrzyma fundacja. Będzie znana dopiero w czerwcu, po zakończeniu procedury rozliczania PiT-ów. - Jestem szczęśliwa, że tak wiele osób nam pomogło - mówi Anna Dymna. - Z pieniędzy otrzymanych od podatników chcemy zbudować ośrodek "Dolina Słońca" w Radwanowicach pod Krakowem. Otworzymy tam warsztaty terapeutyczne i ośrodek rehabilitacyjny dla 200 osób niepełnosprawnych intelektualnie - zapowiada.

Na drugim miejscu znalazło się Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, działające przy klasztorze oo. Kapucynów w Krakowie. Co ciekawe, właśnie tej organizacji pomogło najwięcej mieszkańców Tarnowa i Nowego Sącza. %07- To zasługa szerokiej kampanii, przybliżającej działalność Dzieła Pomocy - przyznaje Jolanta Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Dzieła Pomocy. %07- Osoba św. ojca Pio jest powszechnie znana. W całym kraju działa wiele grup modlitewnych jego imienia, poprzez które staraliśmy się dotrzeć do podatników.

Dzieło postawiło jednak także na nowoczesne działania marketingowe. Numer KRS oraz dane krakowskiej organizacji, które trzeba wpisać do odpowiednich rubryk w zeznaniu podatkowym, znalazły się w większości darmowych programów komputerowych, z których wiele osób korzystało przy wypełnieniu PIT-ów.

Za pieniądze z tegorocznej akcji Dzieło chce wybudować kuchnię i łaźnię dla bezdomnych i najbiedniejszych oraz poradnię psychologiczną z prawdziwego zdarzenia przy ul. Loretańskiej w Krakowie. Obecnie kuchnia i łaźnia mieszczą się w prowizorycznych kontenerach.

Pieniądze od podatników na inwestycje wyda także krakowskie Hospicjum im. św. Łazarza - trzecia w kolejności organizacja, na której konto Małopolanie najchętniej dokonywali wpłat. - Wszystkie pieniądze, które przeleje nam urząd skarbowy, spożytkujemy na modernizację naszego budynku - zapowiada Jolanta Stokłosa, prezes zarządu Hospicjum.

Najwięcej wniosków o przekazanie 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego złożyli mieszkańcy Krakowa (68 tys. wniosków), Tarnowa (11 tys.) i Nowego Sącza (10 tys.). Dotychczasowy rekordzista, który rozliczał się w II Urzędzie Skarbowym w Tarnowie, przekazał na rzecz wybranej przez siebie organizacji... 82 tys. zł.

Polska Gazeta Krakowska, 14.05.2008

 

 

Komentarze

komentarze
Klaudia, 2014-03-29 23:50

A słyszeliście o Stowarzyszeniu SIEMACHA? Organizacja ta działa w kilku miastach w Polsce, większość placówek znajduje się w małopolsce. Jest to organizacja, na którą przekazuję swój 1% podatku. Ich celem jest wspieranie młodych ludzi w ich rozwoju czyli tworzenie nowoczesnego podwórka. Przychodząc do SIEMACHY każda osoba może odkryć swój talent i go pielęgnować. To jest siła tego miejsca, aby młody człowiek mógł mieć możliwość rozwoju i spełniania swoich marzeń. Dlatego zachęcam do odwiedzenia strony internetowej www.siemacha.org.pl ;)

TOMIK, 2011-10-16 14:16

STANISLAW KOGUT JEST NAJLEPSZYM KATOLIKIM: ALE JEGO MŁODSZY SYN JAK CHODZIL ZE MNA NA KATECHEZE TO NIE UMIAŁNAWET DOBRZE POWIEDZIEC OJCZE NASZ.


 1 
Strona 1 z 1 ( 2 komentarze )

Wpisz komentarz poniżej.

* Podanie adresu e-mail nie jest obowiazkowe. Nie będzie on wyświetlany, jest widoczny tylko dla administratora

Sądecki Bartnik - Hotel